Uudised

KredExi abil tehaselise rekonstrueerimise läbi teinud korteriühistud kiidavad meetodi mugavust

Kortermaja tehaseline rekonstrueerimine on tavapärasest kiirem ja häirib vähem elanike igapäevaelu. Tehaselise rekonstrueerimise käigus paigaldatakse hoone seintele tehases valminud elemendid, milles on juba olemas soojustus, aknad ja ventilatsioon. Kogemusi uudsest tehnoloogiast jagavad kahe korteriühistu liikmed.

Tartu Anne 2 korteriühistu alustas hoone rekonstrueerimisplaanidega 2020.aasta kevadel, mil avati taotlusvoor tehaselise rekonstrueerimise meetodi rakendamiseks. „Kuna meie majatüüp vastas tingimustele, soovitati meil vooruga tutvuda. Konsulteerisime spetsialistidega, arutasime uudse ja tavameetodi positiivseid ja negatiivseid külgi ning kaalukeeleks sai just kiirem ja mugavam viis maja tervikuna rekonstrueerida,” räägib ühistu juhatuse liige Triin Raadik.

Kuna tegu oli pilootprojektiga ja sel aastaajal polnud veel nii suurt maja rekonstrueeritud, oli õppetunde mitmeid. „Õnneks on meil ülihea tehniline konsultant ning fantastiline omanikujärelevalve, kes toetasid meid projekteerimisest alates. Tööd algasid 2023. aasta augustis ja on kohe lõppemas. Kui tavapäraselt pidavat nii suure maja rekonstrueerimine võtma aega aasta, siis meie üheksakümne korteriga viiekordse maja tööd on tehtud sisuliselt kaheksa kuuga ja sellest on intensiivne ehitusperiood olnud viis kuud,” selgitab Raadik.

Ta nendib, et kõikide remonttööde puhul tuleb arvestada pikalt keset remonti elamisega. „Aga on suur vahe, kas sel ajal on tellingud ümber maja ja kardinad ees või on võimalik avada aknaid ja nautida päevavalgust. Tehaselise rekonstrueerimise puhul kaetakse maja väljast valmiselementidega, mis laotakse nagu pusletükid üksteise otsa ja ventilatsioonitorud ühendatakse elementide vahel olevatega. Vanad aknad eemaldatakse alles siis, kui uued aknad on juba ees ja seega saab seda teha ka suure pakasega. Sisetööd olid tavapärase rekonstrueerimisega ilmselt sarnased, meil vahetati lisaks kanalisatsiooni- ja veetorud, paigaldati ventilatsioon, kaasaegne küttesüsteem, uued rõdud, korralik soojustus,” kirjeldab Raadik tehtud töid.

Kui võrrelda küttearveid 2023. ja 2024.aasta veebruaris, olid tänavused väiksemad – seega peab maja nüüd kenasti sooja. „Viiendal korrusel ja eriti otsakorterites elavad inimesed kurtsid varem, et neil on külm, aga nüüd ütlevad, et käivad kodus lühikeste varrukatega ja paljajalu ka keset talve,” kiidab Raadik. „Toimiv ventilatsioon tähendab liigniiskuse ja hallitusega seonduvate probleemide kadu, meil on turvalised korralikud rõdud vanade varisemisohtlike asemel. Maja on viidud vastavusse kaasaegsete tuleohutusnõuetega. Uus vee- ja kanalisatsioonitorustik tähendab juba eos remondiarvete vähenemist, mis muidu
tekiksid lekkivate torude lappimisest.”

Laseriga võetud mõõtude abil valminud elemendid sobituvad ideaalselt
Kambja vallas Tõrvandis asuva Ringtee 3 korteriühistu rekonstrueerimine jäi keerulisse perioodi, mil ehitushinnad kerkisid ja 2022. aasta keskmiseks inflatsiooniks kujunes ligi kakskümmend protsenti. „Kui algselt planeeris KredEx 2021. aastal meie kortermaja elemendipõhise tervikrekonstrueerimise hinnaks 1,6 miljonit eurot, siis ehitajate hinnapakkumine ei mahtunud selle maksumuse sisse. Nende hind oli kolmkümmend protsenti kõrgem ja kui KredEx poleks suurendanud korteriühistule väljamakstava toetuse summat, oleksid selle taotlusvooru ühistud jäänud hätta,” möönab korteriühistu juhatuse liige Elle Pütsepp. „Väga positiivne oli KredExi viiekümneprotsendiline toetus. Ühistu pidi püstitama küll rekonstrueerimise lähteülesanded, kuid KredEx valmistas ette hanketingimused, kuulutas välja hanke, hindas pakkumuste sisu ning valis välja projekteerija ja ehitaja. Lepingud ehitaja ja projekteerijaga sõlmis korteriühistu.”

Pütsepp kiidab samuti, et projekteerimine ja elementide valmistamine toimus tehases ning majaelanikud puutusid nendega kokku alles objektil. „Laseriga võetud mõõtude abil valmistatud elemendid sobitusid hästi seinale, see aitas vähendada paigaldamisele kuluvat aega. Töö edenes jõudsalt, päeva jooksul paigaldati kuus-seitse paneeli,” kirjeldab ta. „Uus tehnoloogia ei mõjutanud majasiseseid töid. Pigem vastupidi – kui tavapärase rekonstrueerimise käigus oleks kogu perioodil olnud tellingud ümber maja, oleks olnud märgatavalt keerulisem teha näiteks soklitöid ja aknavahetust.” Küll tuleb tema sõnul arvestada sellega, et tehaselise rekonstrueerimise meetodit kasutades muutuvad aknad näiliselt väiksemaks, sest need paigaldatakse välispaneeliga tasa. Ent aknad viiakse siseseinast kaugemale, mistõttu muutuvad laiemaks aknalauad. „Mina soovitan rekonstrueerimisel läbi mõelda, milliseid töid soovite teha ja kirjutada võimalikult põhjalikult lahti lähteülesanded, et ehituse käigus poleks vajadust täiendavaid töid tellida. Tehnilise konsultandi ja omanikujärelevalve leidmiseks võtke hinnapakkumised ja enne otsuse tegemist uurige nende tausta,” soovitab Pütsepp.

Allikas: Eesti Korteriühistu Liidu ajakiri 2 (126) 2024